Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

Post Reply
User avatar
lukaves
Freebiker
Posts: 86
Joined: 22 Dec 2009, 13:56
Location: Beograd
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by lukaves »

* Američki Sierra Club je preporučio:

Ponesite samo fotografije, ostavite samo otiske stopala!
Eh ti Ameri (tj. naši Ameri)! Ma kakav Sierra Club i njihova "preporuka". To je samo naivna i nespretna interpretacija Josifa Pančića, koji je jednom prilikom izjavio, a ostalo zabeleženo (verovatno negde na Kopaoniku): "Ne ostavljaj ništa drugo osim otisaka svojih stopala, ne odnosi sa sobom ništa drugo osim slike, utisaka i sećanja". To je čovek koji je istinski voleo Priordu, svoju zemlju i mnogo znao o jednom i o drugom. Ovi naši i njihovi turisti, nevladine i tzv. "ekološke" organizacije ne znaju ništa ni o jednom ni o drugom. A "balkanski (pogotovo srpski) način turizma" je poguban za prirodu, pogledajte samo šta je ostalo od Kopaonika, a šta će tek ostati od Zlatibora, Tare, Stare planine, Divčibara... ma ne smem ni da pomislim. Najvažnija stvar u pomenutom "načinu turizma" je beskrajno roštiljanje, bacanje i deponovanje smeća svakolikog. A nisu samo krivi tu turisti, meštani takođe. Sreća što su ti kvazi ljubitelji prirode nesposobni da se sami otisnu dalje od zanosnog mirisa ćevapa i kobasica. Inače da su i to u stanju, uskoro ne bismo mogli da pedaliramo po savršenim prostranstvima predivne Prirode (uvek veliko "P" bez obzira na gramatiku i pravopis) zanešeni mirisom tek prolistalih šuma uz umirujuću "buku" šumskih ptičica. Da, to je to :D
Ali ovo je druga tema, izvinite na digresiji, glavna tema je Miroč. Vidim da će nas biti dosta, baš se radujem :)
Far over the misty mountains cold
To dungeons deep and caverns old
The pines were roaring on the height
The winds were moaning in the night...
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by bluealek »

AnchiManchi wrote: Hteli bi smo na vožnju sa Vama ali nas zanima da li moramo da budemo u top formi da bi smo izdržali toliko pedalanje?
Naravno da ne morate - ja sam sa svojih 100 i kusur kila najkilaviji bajker u Srbiji, i kao da to samo po sebi nije dovoljno, dodatno usporavam grupu time što svaki čas posežem za fotoaparatom :oops: . Meni je začelje garantovano, tako da od mene SIGURNO niste sporiji :roll: . Zato učesnici mojih tura jednostavno MORAJU da imaju GPS, jer ja u stvari nisam bajkerski VODIČ, nego bajkerski GONIČ :lol:
User avatar
sel_emil
Freebiker
Posts: 124
Joined: 11 Mar 2008, 16:46
Location: NOVI SAD

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by sel_emil »

Pozdrav svima,
nadam se samo da nece biti previse blata ili cak snega na Mirocu.
Ovako izgleda danas 24.02. put kroz prelepe šume Liškovca, a to je u blizini...
Emil NS
Attachments
IMG_3946.jpg
7 km do dunava
(139.02 KiB) Downloaded 309 times
IMG_3945.jpg
(178.56 KiB) Downloaded 309 times
IMG_3944.jpg
(134.14 KiB) Downloaded 309 times
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by KUSHA »

Sale dolazim i ja.To ce biti najverovatnije subota i nedelja zajedno sa vama.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by bluealek »

Uh Emile, snega zaista ima više nego što sam očekivao. Tamo dole na Dukat planini gde smo prošlog vikenda pravili Sretenjski 4x4 karavan manje je snega u proseku bilo i na 1800 m visine, jedino ga je u smetovima gde ga je vetar naneo bilo po 3-4 metra (s tim što je na osunčanim delovima grebena mestimično bio i potpuno otopljen). Do visine od oko 1200 m nije ga uopšte bilo, sve suvo, a na Liškovcu je najviša tačka 800 m.

Evo jednog "sneak peek-a" sa Dukata sa oko 1750 m visine, čisto da steknete predstavu o čemu pričam:
Image


U svakom slučaju, sad za vikend pravim dve fotografske ture do Belih izvora kod Majdanpeka i Miroča, pa ću svojim očima da izvidim situaciju na licu mesta i da vam kažem kako mi se čini. Slažem se sa Emilom da, ukoliko gore u ovom trenutku još ima snega, nema mnogo smisla kretati 14. na Miroč. Ipak je to mestimično težak teren sa dosta blata kome treba bar jedno par nedelja idealno suvog vremena da se prosuši nakon otapanja poslednjih centimetara snega.
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by barda »

AnchiManchi wrote: Iz okoline Sombora smo pa nas takođe zanima da li bi bilo pametnije da veče pre polaska uzmemo neki smeštaj, s obzirom da smo daleko pa da ne trošimo snagu na vožnju kolima :)
Sale nije odgovorio na drugi deo, ali evo ja ću.

Prvo dobrodošli, i mislim da bi trebali pod obavezno da uzmete smeštaj!
Vama iz Sombora treba oko 400km u jednom pravcu vožnje, pa pedaliranje, pa još 400km vožnje. Zašto bi to radili sebi kada možete za par hiljada dinara uzeti smeštaj i još jedan dan provesti na Đerdapu.
Ja sam prošle godine to uradio sebi (jednodnevnu varijanti iz Novog Sada) i mislim da je više neću ponoviti :?
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by shebez »

barda wrote: Zašto bi to radili sebi kada možete za par hiljada dinara uzeti smeštaj...
Barda ovako receno deluje kao skupa zabava, ako bi svako dao par hiljada za smestaj, pa jos za gorivo, pa jos za klopu, ne bi niko dosao.
U bazi jeftine spavke ima par informacija, malo starijih, ali ulivaju nadu da nije bas tako skupo, treba se raspitati.
http://www.freebiking.org/RAZNO/spavka.html#tekija
Tekija - privatni smeštaj i motel "Tekija"

Mesto: selo Tekija na Đerdapskoj magistrali, 20km od Kladova, kafana-motel pored parka i pošte

Okolina: plaža na Dunavu, relativno uređena, sa klupicama i suncobranima, sasvim korektno za odmor, kamp ne postoji ali pored plaže je sasvim ok za postaviti šator. Tekija je poznata po alaskoj manifestaciji "Zlatna Bućka" koja se obično održava početkom avgusta.

Ostalo: bela riba 0.7 evra kilogram, smuđ 2,5-2,7 evra/kg, som 2,7 evra/kg... u restoranu je som malo skuplji ali i jeftiniji nego u Beogradu na pijaci.

Dolazak: dunavskom magistralom iz pravca Donjeg Milanovca (42km) ili iz pravca Kladova (22 km).Kontakt: 019-84-116, ali se jako teško dobija, mobilni nemaju. Mreže 063 i 064 ovde ne rade, postoji samo rumunski roaming.

Cena prenoćišta:
- u privatnom smeštaju: 4.1 evro za više od 3 dana ili 4.8 evra za jedno noćenje. Žena iz narodne radinosti ima kancelariju u zgradi pošte, a možete i kelnera iz motela da zamolite da je pozove.
- u motelu: 7.5 evra sa boravišnom taksom i osiguranjem, 8.9 evra sa doruckom, a pun pansion je 12.7 evra

Cene su iz avgusta 2004.

Podatke poslao Zoran Čubrilo.
Evo jos par turistickih informacija sa kontaktima za mesta u okolini, pa kome izgleda interesantno da ode i da iskoristi ceo vikend...
Kladovo, Tekija, Donji Milanovac, Golubac.
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by barda »

Ok, ja sam nešto razmišljao za apartman za 4 osobe je oko 2500din (po osobi 625din) - sada lepše zvuči :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
x3m_optimus
Freebiker
Posts: 121
Joined: 14 May 2009, 11:28

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by x3m_optimus »

Ako moze da ide Miroslav, onda idem i ja :D :P :lol:

Miki, spremi tvoju furiju od Fokusa i picimo... Vidi hoce i Milan mozda sa nama? Ajd' javi mi neku kalkulaciju koliko bi iznosila ta voznja i javi mi uopste da li si me planirao uopste za ovo :)

Koliko vidim, bice nas bar 15ak... Sto je skroz cool!

(ajde Miki okreni me, izbrisali su mi se svi brojevi na tel.) Zamolio bih i Sebeza i Milana da mi puste poruke sa tel. da mi ostanu brojevi...
User avatar
arxmilan
Freebiker
Posts: 279
Joined: 26 Apr 2009, 23:55
Location: BEOGRAD

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by arxmilan »

ja cenim da ce biti ok vreme :lol: sad sam se i ja u ponedeljak vratio sa rajca gde je bilo mestimicno snega, a kad sam sisao u okolini ga nije bilo uopste , blata manje vise..prezivece se :)
Idem samo pravo
gledam samo pravo
mnogo tuge iza mene
ali za to mi nije stalo.

I dalje idem pravo
i mislim ono pravo
sve sto prodje pored mene
za to mi nije zao !
AnchiManchi
Posts: 2
Joined: 24 Feb 2010, 15:50
Location: Sombor

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by AnchiManchi »

Hvala na odgovoru!
Koji bi ste mi Vi smeštaj preporučili? Šta od opreme treba poneti? Razmišljamo o tome da 13.marta prepešačimo Staricu, a onda sutra dan Đerdap biciklom. Ne znam da li da se uopšte upuštamo u to, da li ćemo izdržati pošto baš i nismo u najboljoj formi :D
Amateri smo pa bi smo sve odjednom :)
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by bluealek »

To pešačenje po Starici nije teško, jedva nekih desetak kilometara, teren je sasvim ok (doduše možda bude malo blatnjavo), a za bajkere ću da organizujem da tog dana sklonimo bajseve negde u Majdanpeku ili u nekoj zaključanoj prostoriji kod Rajkove pećine, da nam ne stoje baš na kolima dok mi pešačimo po planini.

Doduše, još uvek nije izvesno da će tura na Staricu uopšte ići, jer Goca do ovog trenutka još nije sakupila neophodni minimum učesnika. U svakom slučaju, za jedno nedelju dana ćemo neke stvari znati malo izvesnije, a i ja ću sutra da proverim kakva je situacija sa stanjem terena na Miroču.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by bluealek »

Nakon današnjeg dana na Miroču, u kome smo 3 sata proveli otkopavajući auto nasukan u snegu u pokušaju da probijemo put preko jedne čistine kojom očigledno niko pre nas ove zime nije pokušao da prođe, mislim da nije realno planirati pedaliranje preko Miroča 14. marta. Proleće gore očigledno neće baš tako skoro. Evo kako je Miroč izgledao danas...

Image

Kada zagazite ovako duboko u ekstremno vlažan i nabijen sneg, više nema tih guma koje mogu da vas poteraju napred...

Image

Inače reke na Miroču su potpuno podivljale, nose sve pred sobom, a i najmanji potočići predstavljaju prave bujice i apsolutno ih je nemoguće pregaziti. Evo vodopada na Blederiji niz koji se survava zastrašujuća količina vode...

Image
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by barda »

Sve to, nažalost , gledamo na vestima :(
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Miroč - krug oko Štrpca, prva prolećna tura (14. mart)

Post by barda »

Dok čekamo da voda oteče, pogledajte ovu virtuelnu prezentaciju

http://via.net.au/Tourism/NPDjedrap/Tour.htm
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
Post Reply