Solunska Glava idućeg leta

Najave planiranih bajkerskih, planinarskih i ostalih aktivnosti u prirodi

Moderator: Moderatori

User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Solunska Glava idućeg leta

Post by bluealek »

Dečki,

Bacite pogled na ovaj Trajčetov trek po Jakupici

http://www.stazeibogaze.info/2009/12/07 ... vrh-ubava/

a onda mrdnite na onaj vrh što se beli malo jugoistočno od krajnje tačke njegovog treka, zatim ga zumirajte: to vam je Solunska Glava. Makadamski put, skoro 2000 metara kontinuiranog uspona, a onda furiozni spust - izlazite bajsevima na 2540 m, a onda imate odande skoro 2000 m čistog zadovoljstva! Jeste daleko, ali vredi. Ko je za da za to rezervišemo neki produženi vikend idućeg leta? 8)

Evo i Solunske glave gledano sa suprotne (južne) strane:

Image
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by Milan »

Računajte na nas...
anadela
Freebiker
Posts: 42
Joined: 06 Jun 2009, 17:53

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by anadela »

Odlicno i zvuci i izgleda, samo mi je daleko leto da bih sa sigurnoscu nesto rekla
User avatar
barda
Freebiking druid
Posts: 1343
Joined: 14 Mar 2008, 13:57
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by barda »

Stvarno zanimljivo, samo ima još vremena... ili Sale sprema program za 2010 :D
FotoSat (autentični motiv na vašem zidu) - TRIP foto priča -> prati moj TREK
User avatar
rajko55
Freebiker
Posts: 458
Joined: 08 Jul 2008, 11:06
Location: Pozarevac
Contact:

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by rajko55 »

Ja sam Sale ZA ali negde jul ili kasnije jer u maju-junu mi je Azurna obala i Barselona bajkom,pa mi je drugi deo leta O.K.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by bluealek »

Mislim da se gore na 2500 metara u junu tek topi sneg :-) Tako da je juli-avgust optimalan termin za tako nešto. Jeste da ima vremena dotle, ali zima je idealno vreme za bajkerske maštarije 8)
User avatar
Gruja
Freebiker
Posts: 532
Joined: 20 May 2009, 20:12
Location: Leskovac + DST
Contact:

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by Gruja »

I ja ću se potruditi da se priključim!
User avatar
shebez
Freebiking druid
Posts: 782
Joined: 03 Aug 2008, 13:16
Location: Beograd
Contact:

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by shebez »

Kud svi turci, tud` i mali Mujo... :lol:
Kada krenem - znaću kuda, kada stignem - znaću zašto, kad se vratim... znaću kome
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by Milan »

Evo mog predloga za ovu prelepu pricu:
Skoplje do Dracevo (asfalt); do D.Kolicani i G.Kolicani (uglavnom dobar asvalt); do Preslapa (asfalt sa rupcagama ko da su bombe padale po njemu).
Kad dodjemo do Preslapa, tu se asfalt zavrsava i odvajaju se zemljane staze (putevi) prema Kitki, selu Paligrad, P.D.Karadzica i Salakovom jezeru.
DA bi isli prema Karadzice, kad jednom dodjemo do Preslapa samo produzavamo pravo istim pravcem kojom ste dosli do Preslapa. Put u pocetku ide nadole. Kao potvrda pravca ce nam biti most preko reke koji moramo proci ako idemo pravim putem i to nekih 200-300m nakon Preslapa. Posle mosta ima i putokaz za obliznji ribnjak, pa nam je to jos jedna potvrda pravca. Put se nadalje racva na jos 2 mesta i u principu treba slediti glavni put ili prvo odvajenje desno, a drugo pravo t.j. opet desno (blago skretanje). Put od Preslapa do Karadzice je talasast sa dosta blata u vlaznom perjodu.Na dva mesta prelazimo preko manjih planinskih reka.Tu bi trebalo konaciti. Od Karadzice prema vrhu, deo puta je po izohipsi, da bi se zatim strmim serpentinama popeli do platoa Begovo Polje 2200mnv. Od Begovog Polja prema vrhu, put postaje kompletno prekriven kamenjem. Povratak moze biti sa konakom u domu ili bez, stvar dogovora.
Kilometraze i nadmorske visine:
Skoplje (250mnv) - Dracevo (300mnv) oko 15km (asvalt)
Dracevo - Preslap oko 20km (relativno dobar do los asvalt)
Preslap - P.D.Karadzica (1450mnv) oko 25km ( zemlja sa blatnjavim delovima)
Karadzica - Begovo Polje (2200mnv) oko 15km (zemlja sa kamenjem)
Begovo Polje - Solunska glava (2585mnv) oko 10km ( zemlja sa kamenjem).
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Last edited by Milan on 15 Dec 2009, 06:57, edited 1 time in total.
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by bluealek »

Milane, opis ti je baš detaljan. Ti si tamo išao? U svakom slučaju je dobro što postoji taj dom na malo više od pola uspona, da podelimo celu stvar u dva dana. Dobro je i znati kakvu podlogu možemo da očekujemo, mada mi to kamenje koje pominješ na vrhu deluje kao onaj odvratan spust sa Beljanice na Sladaju, koji je sav u krupnom siparu na kome je skoro nemoguće održati ravnotežu na biciklu.

Inače sama trasa do gore nije problem, jer se odlično vidi na Google Earth-u pa može unapred da se spremi trek. Jedino što se na Google Earth-u ne vidi jeste kvalitet podloge (a to si ti lepo opisao).
User avatar
Milan
Freebiker
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2008, 10:23
Location: Nis

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by Milan »

Ne nisam bio na Jakupici i u svemu ovome mi je pomogao prijatelj iz Skoplja. Mozda bi ovaj kameniti put do vrha uslovio da se jos jedna noc provede u domu u povratku. U narednom file-u je kmz trek sa topo kartom
http://rapidshare.com/files/321049414/S ... _glava.rar
x3m_optimus
Freebiker
Posts: 121
Joined: 14 May 2009, 11:28

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by x3m_optimus »

Sale, onda taman da vidimo i odvezemo to u vreme odmora... :) Tamo kad si i rekao, jul, avgust... Ja se iskreno nadam da cu moci ove godine vise tura da ispratim i da me nece pratiti kojekakvi maleri... ('bem ti baksuz vise :x )
User avatar
bluealek
Freebiking druid
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2005, 18:49
Location: Beograd
Contact:

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by bluealek »

Slažem se. Treba pametno osmisliti ta dva ključna letnja meseca, jer je to jedino vreme u koje se mogu opušteno umetnuti ture po visokim planinama iznad 2000 m. Mogli bismo možda sa našim prijateljima iz Makedonije da isprojektujemo i neku interesantnu turu po Šari - koliko se ja razumem u taj teren (planinario sam tamo često 80-ih godina prošlog veka), mislim da bi se mogla napraviti fenomenalna bajkerska trasa od Popove Šapke ka Mavrovu, ispod glavnog grebena Šare.

No biće što bude, da ne obećavam previše toga unapred - u pregovorima sam oko rada u Jeep Club Srbija, što ako glavonje iz Detroita ovdašnjoj ekipi daju zeleno svetlo i otpočne realizacija projekta, ostaviće mi prilično malo slobodnih vikenda (tamo se očekuje da bude organizovano oko 15-20 dešavanja u sezoni). Neka moja lična procena je da su šanse da projekat krene u 2010. 50:50.
User avatar
KUSHA
Freebiking druid
Posts: 392
Joined: 06 May 2005, 22:59
Location: KRALJEVO

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by KUSHA »

Bez dileme ja sam za.Nadam se da ce mo se dogovoriti na vreme kako bi smo svoje obaveze nastelovali.Bas sam zagrejan,pogotovu ne trebe propustiti takav spust.
User avatar
sel_emil
Freebiker
Posts: 124
Joined: 11 Mar 2008, 16:46
Location: NOVI SAD

Re: Solunska Glava idućeg leta

Post by sel_emil »

Ovo naravno i mene interesuje :shock:
Post Reply