4. avgust '99
Krenuli smo na turu preko planine Sinjajevine (ili Sinjavine) - blago zatalasane i čudne površi koja se prostire od kanjona Tare skoro do Žabljaka - sa namerom da stignemo do njenog bisera, Zabojskog jezera, a zatim se istim putem vratimo nazad. Ipak, teren često diktira pravila igre... a ovog puta smo baš zahvaljujući tome napravili krug još lepši od onoga koji smo planirali. Od Žabljaka nas je najpre očekivalo 11km vožnje platoom Jezerske površi, dobro poznatim putem ka mostu na Đurđevića Tari. Blaga nizbrdica sa samo par manjih uspona učinila je da ovu deonicu začas prođemo. U blizini skretanja za Njegovuđu smo konačno videli još jednog biciklistu: taj se u dvorištu kuće pokraj puta majao oko lepog plavog trkačkog bicikla. Žurili smo i zato smo prošli brzo, pozdravivši se samo kratkim radoznalim pogledima. Nekoliko dana kasnije će se pokazati da to nije bio poslednji susret sa njim... Kad se jednom sretne biciklista negde gde su to inače retke ptice, stvari obično krenu novim tokom: tako smo samo par minuta kasnije, na skretanju ka Njegovuđi, ugledali još dve prilike koje su nam se brzo primicale na svojim metalnim atima. Ovog puta smo zastali, pozdravili se i popričali sa devojkom iz beogradskog BK "Partizan" i njenim pratiocem, momkom iz ovih krajeva. Ona je na Durmitoru vredno trenirala, spremajući se za jedno međunarodno takmičenje. Nema šta, mesto za trening je bilo sjajno. Njegovuđa je veliko selo, ustvari već varošica, u njegovućkom polju. Danas je to prestonica Šaranaca - ovu ulogu je preuzela od obližnjeg sela Krš. Krenuli smo ka pilani, koja se još izdaleka lako prepozna po ogromnim brdima piljevine. Brda su tolika da sve to više liči na odlagalište jalovine nekog rudnika; koliko drveta se ovde satre, bolje je i ne misliti... Iza pilane smo načeli prvi ozbiljniji uspon, pravo u divnu borovu šumu Zaguline i u srce Šaranskog kraja. Put je bio asfaltiran, ali uzan i sasvim pust, tako da nam uživanje ništa nije ometalo. U šumi postoji samo jedna raskrsnica, i na njoj se treba držati desne strane - levo se ide u selo Krš.
U Studencima ima vode ali više nema asfalta; odavde počinje dugo truckanje. Kilometar i 400m iza sela treba skrenuti desno, na put prema selu Gomile. Odmah počinje oko kilometar dug, težak uspon na Strunjašku glavu, po lošem i rastresitom makadamu u kome se točkovi lako zaglavljuju i koji srče snagu u velikim, nemilosrdnim gutljajima. Prolazi se ispod vrha Pažit (1726 mnv) i kroz poslednje komade šume. Gomile su nekoliko koliba rasutih po već sasvim goloj koži Sinjajevine, ama se žitelji diče podatkom da je to sa oko 1700 mnv najviše stalno naselje na Balkanu. (Po dobroj staroj crnogorskoj tradiciji, na Durmitoru se nalazi još jedno naselje za koga se tvrdi da je najviše na Balkanu: to je Bosača, na zaravni iznad samog Žabljaka, između Jablan-bare i Velike poljane.) Od Gomila se vozi srcem planine i Sinjajevina dobija svoj jedinstveni, čudno-neodoljivi, škrto-raskošni, tajanstveno-divlji, preteće-lepi izgled. I zaista se teško može reći da joj jedan od ovih tako različitih epiteta više pristaje od drugih: Sinjajevina je planina privida. Naizgled miruje, a potiho se kreće i neumitno teče ka liniji na kojoj će se srušiti u kanjon Tare. Naizgled beskrajna blago zatalasana pučina (ime potiče od stare slovenske reči "sinje" koja označava veliko prostranstvo) nije to, jer je na mnogim mestima razbijaju i seku hrbati brda, kitova koji njome plove. Naizgled beskrajna pustoš nije pusta jer u njoj ponegde ima sićušnih i hrabrih tvrđava, katuna. Naizgled zelena, onako kako bi zelena bila prva oaza posle nuklearne kataklizme - a izbliza gruba, naborana koža kamenite pustinje čija je golotinja ćudljivo i tek reda radi zaklonjena velom kržljavog niskog rastinja. Taj je beznadni veo posvuda načet i izgrižen ujedima kamena; svakog će časa pasti i pod nogama putnika otvoriti pogled u strašno ključanje ispod površine. Bez drveta, bez hlada, veličanstvena praznina i definitivno prisustvo, pouzdani uvir i gutač svega, prevrtljivi izvor ponečega, ćudljivi čuvar semena izlaza - tako je izgledao predeo koji se pružao (a možda i nije) pred nama. S početka je ovo prostranstvo bilo gluvo, ulepljeno tišinom koju je u vrelom vazduhu lučilo poput smole. No dok smo odmicali njime jedan zvuk se pojavio, najpre bojažljiv a potom sve jači, dok nije postao gromoglasan i kreščendom zujanja ispunio sve četiri strane sveta: svuda oko nas skakavci su tkali zreli letnji dan. |
Ovde se već nameću određena pitanja: da li je Mali Kurozeb dobio ime zbog diskretno ubistvenog zeba koji se na njemu dešavao u trenucima u kojima je dobijao ime, a Veliki zbog apsolutno ubistvenog zeba? Ili su pak imena "Mali" i "Veliki" posledica različite anatomije (tj. različite veličine mernih aparata) kumova - te je tako "Velikim" proglašen onaj vrh na kome je jednom od hrabrih istraživača bilo subjektivno hladnije, shodno logici koja kaže da je od dva ćelava čoveka ćelaviji onaj koji ima veću glavu? Nauka će u budućnosti svakako dati odgovore na ova pitanja.
Iz svijetlih visina podno Kurozeba na skakavcima smo se dokrckali do katuna u Šaranskom polju. Malo razgovora i gutljaj vode, tek da se uverimo da ne sanjamo. Još jedan poziv da svratimo i posedimo, još jedno (nespunjeno) obećanje da ćemo doći na povratku. Nastavili smo dalje, naizgled pravo u zid vrhova Mramorje i Divljak. Ipak je put zaokrenuo ka istoku i počeli smo još jedan u nizu oštrih uspona. Gore je bila kratka zaravan, a iza nje nas je očekivalo strmo klizanje po serpentinama i kroz gustu borovu šumu - u ogromnu i duboku vrtaču u kojoj se, dobrih 200 metara ispod nas, nalazilo Zabojsko jezero. Na prvih petstotinak metara ovog smandrljavanja već smo bili savladali polovinu te visinske razlike. Silazak je ipak potrajao dobrih dva kilometra, a okolina je učinila da ga doživimo kao hodočašće u netaknutu prašumu, kao lagani pad u kome se sa svakim metrom visine spuštamo desetine hiljada godina u blistavo zelenu i sparnu prošlost Zemlje. Otprilike na sredini ove deonice nalazi se sićušno seoce Zaboj i njegove prelepe pastirske kolibe, šćućurene na livadi pored puta. Na 37. kilometru od Žabljaka napustili smo put koji dalje vodi ka Dobrilovini i u kanjon Tare, i skrenuli desno na put koji će nas posle nešto više od kilometra dovesti do jezera. Ono se skrivalo od naših pogleda do poslednjeg trenutka, kako i treba da bude sa nagradom dostojnom uloženog truda. Konačno smo se opružili na proplanku pokraj ovog još uvek nedirnutog bisera, na mestu čiji je mir remetilo samo nekoliko goveda doteranih iz Zaboja na pašu.
Dok čuvaju blago čobančići se bave pecanjem jer je bistra jezerska voda (prozirna do dubine od čak 19 metara, to jest do samog dna!) bogata pastrmkom. Priče planinara kažu da u prašumi smrče i bukve koja opasuje jezero ima i medveda: prošle godine je jedna grupa doživela ranojutarnju inspekciju logora od strane nezvanog gosta, koji je bio došao na pojilo pa onda podlegao radoznalosti. Na jezeru postoji izvor, ali je potrebno pažljivo pretražiti obalu da bi se pronašao. Treba gledati na levu stranu, par desetina metara od "centralne" livade koja ulazi u jezero - izvor je leti skoro potopljen vodom jezera. Posle odmora i ručka pored vode, uzanom i strmom stazom smo izvukli bicikle na put i vratili se na ranije pomenuti pravac ka Dobrilovini.
Jedva smo se odvojili od ovog mesta, a onda smo krenuli u spust. Makadam je bio surov, loše uvaljan i težak za vožnju, ali nismo hajali; bili smo opijeni predelom. Kamenje je prštalo pod točkovima, puštali smo da natovareni bicikli u krivinama klizaju u stranu, uljuljkani (bez osnova) mahnitim osećajem sigurnosti. Do Dobrilovine i asfalta mimoišli smo se samo sa jednim prastarim FAP-om, negde na sredini onog dela sa serpentinama. Unutra se vozila jedna čitava porodica - otac majka i sin. Klimnuli smo jedni drugima u znak pozdrava, a potom smo od njih čuli samo brektanje u šumi. No pre nego što će definitivno nestati sa vidika, kamion se za trenutak pojavio nekih pedesetak metara iznad nas. Zaprepašćeno smo posmatrali kako se kreće nemogućom putanjom, kroz najviše krošnje drveća i bukvalno okačen o liticu - tada smo zaista shvatili po kakvom se putu spuštamo, a meni je posle danima bilo žao što nisam dovoljno brzo potegao fotoaparat.
Oko kilometar i po pre mosta, kod poslednjeg tunela, vredi pogledati preko ograde - ispod su smaragdni brzaci reke Ljutice. Nije čudo da se tako zove jer penuša i buči čitavim svojim tokom, od izvora u pećini 35m iznad Tare, do ušća u Taru. Duga je samo samo sto do dvesta metara, zavisno od količine vode. Jeste mala, ali je prgava: nekada je tako jaka da prosto preseče Taru.
Zasukali smo rukave, huknuli, pljunuli u dlanove i uzleteli u suton koji je vladao gore, na Jezerskoj površi. Onda još trinaest kilometara jurnjave (onakve kao kad marva oseti pojilo), i bili smo u Žabljaku.
|
||||||||||||||||